Arctic Paper rozwinie technologię wysokobarierowego biodegradowalnego papieru przy wsparciu NCBiR

Spółka zależna Arctic Paper S.A – Arctic Paper Kostrzyn S.A. zawarła umowę
z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) o dofinansowanie projektu ” Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokobarierowego biodegradowalnego papieru opakowaniowego” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Całkowita wartość projektu netto wynosi ponad 20 mln PLN, przy czym maksymalna wartość dofinansowania to ok. 8,3 mln PLN.


Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie technologii produkcji nowego produktu, jakim będzie wysokobarierowy biodegradowalny, przeciwbakteryjny i antygrzybiczny papier opakowaniowy. Innowacja produktowa wprowadzi do segmentu papierów opakowaniowych produkty charakteryzujące się wysokimi właściwościami barierowymi oraz nadające się do biodegradacji w połączeniu z zachowaniem własności wysokiej jakości zadruku. Jest to szczególnie istotne w czasach pandemii.

Głównymi odbiorcami rezultatów projektu będą producenci opakowań. Barierowe papiery będą mogły być używane do produkcji między innymi:

  • opakowań do bezpośredniego kontaktu z żywnością
  • torebek na: pieczywo, kanapki oraz żywność typu fast food,
  • opakowań dla branży cateringowej,
  • opakowań i ulotek dla przemysłu farmaceutycznego.

 

„Rozpoczęcie kolejnego innowacyjnego projektu, przy wsparciu finansowym NCBiR, to ważny krok w kierunku zwiększania konkurencyjności oraz elastyczności produkcji
w naszych papierniach a przede wszystkim odpowiedź naszej firmy na zmieniające się potrzeby rynku i oczekiwania konsumentów. Opracowanie i wdrożenie nowej technologii produkcji pozwoli nam na rozszerzenie gamy oferowanych produktów
o papiery opakowaniowe o specjalnych właściwościach barierowych i jednocześnie nadające się do biodegradacji. Dbamy o to, by nowo opracowywane produkty miały nie tylko unikalne, poszukiwane przez klientów cechy ale i były przyjazne dla środowiska, co wpisuje się w kulturę zrównoważonego rozwoju, która jest ważnym elementem tożsamości Grupy Arctic Paper”
– mówi Michał Jarczyński, Prezes Zarządu Arctic Paper S.A.

Arctic Paper Kostrzyn jest największą z trzech papierni Grupy Arctic Paper. Po zakończeniu w ubiegłym roku inwestycji zakład w Kostrzynie nad Odrą zwiększył swoje roczne moce produkcyjne do 315 000 ton. Papiernia wytwarza przede wszystkim najwyższej jakości niepowlekane papiery bezdrzewne ogólnego przeznaczenia, m.in. do druku książek, broszur i formularzy oraz do produkcji kopert i innych artykułów papierniczych. Od 2019 w kostrzyńskiej papierni produkowane są także papiery kraftowe pod marką Munken Kraft, przeznaczone dla branży opakowaniowej.

Dalszych informacji mediom udziela:
Magda Kołodziejczyk, M+G
Tel. +48 22 416 01 02, +48 501 168 807
E-mail: magda.kolodziejczyk@mplusg.com.pl

Pobierz Komunikat Prasowy

 

 

PIĄTEK, 2 PAŹ, 2020